As Distincións da Asociación de Sumilleres Gallaecia recoñecen a 105 viños galegos

As Distincións da Asociación de Sumilleres Gallaecia recoñecen a 105 viños galegos

A asociación de sumilleres Gallaecia fixo públicos os resultados do seu concurso “Distinciones Gallecia 2014”, no que hai un total de 105 viños galegos premiados.

Nesta edición, a número 16, catáronse un total de 564 viños das distintas denominacións de orixe galegas, o que o converte no concurso que premia a viños galegos cunha maior participación ata o momento.

O panel da cata final estivo formado polos membros de Gallaecia e por técnicos dos consellos reguladores de Monterrei, Rías Baixas,Ribeiro, Valdeorras e Ribeira Sacra; a cata final celebrouse os días 1 e 2 de setembro na Casa Grande de Fuentemayor de Silleda.

O Concurso de Viños “Distinciones Gallaecia” ten a condición de “Concurso Oficialmente Reconocido polo Ministerio de Agricultura, Alimentación e Medio”. Pola súa banda, a asociación Gallaecia está integrada por máis de cen sumilleres de toda Galicia.

Distincións Gallaecia 2014

Balance de viños premiados segundo a súa denominación de orixe

BRANCOS TINTOS
Monterrei 7 4
Rías Baixas 32 0
Ribeira Sacra 4 18
Ribeiro 18 2
Valdeorras 10 10
71 34

Viños brancos distinguidos

MONTERREI: brancos
MARCA ADEGA
Castro de Lobarzán 2013 Castro de Lobarzán
Quinta das Tapias 2013 Tapias Mariñán
Terra do Gargalo Godello Treixadura Sobre Lías 2012 Gargalo
Terra Rubia 2013 Gargalo
Triay 2013 Triay Adegas de Oímbra
Valderello 2013 Valderello
Viña Verino 2012 Gargalo
RÍAS BAIXAS: brancos
MARCA ADEGA
1/2 Pipa Don Olegario 2007 Don Olegario
Albariño de Fefiñanes 2013 Palacio de Fefiñanes
Bágoa do Miño 2013 As Laxas
Castel de Bouza 2013 Bouza do Rei
Colleita de Martís 2013 Santiago Roma
Corisca 2013 Corisca
Dandelión 2013 Alberto Nanclares Ocio
Davila 2013 Valmiñor
Eiral 2013 Pablo Padín
Envidia Cochina 2013 Familiar Eladio Piñeiro
Finca Valiñas 2012 Mar de Frades
Frore de Carme 2010 Familiar Eladio Piñeiro
Gran Bazán Etiqueta Ámbar 2011 Agro de Bazán
L-100 2011 Valmiñor
La Caña Navia 2010 La Cana
Lagar da Cachada 2013 Ricardo Abal Padín
Laureatus Dolium 2011 María Guadalupe Somoza Cacabelos
M-100 2009 Valmiñor
Mar de Frades 2013 Mar de Frades
Martín Códax Gallaecia 2011 Martín Códax
Moraima 2013 Viña Moraima
Organistrum 2012 Martín Códax
Quinta de la Erre 2013 O Aforado
Señorío de Rubiós Albariño 2013 Coto Redondo
Señorío de Rubiós Condado do Tea 2013 Coto Redondo
Señorío de Rubiós Condado do Tea Roble Francés 2010 Coto Redondo
Sesenta e Nove Arrobas 2012 Albamar
Tomada de Castro 2012 Carlos Castro Serantes
Torre la Moreira 2013 Marqués de Vizhoja
Turonia 2013 Quinta de Couselo
Valdamor Barrica 2012 Valdamor
Valtea Finca Garabato 2012 Vilarvín
RIBEIROS: brancos
MARCA ADEGA
1040 Sameirás 2012 Antonio Cajide Gulín
Antonio Montero de Autor 2013 Antonio Montero Sobrino
Armán Finca Os Loureiros 2012 Casal de Armán
Casal de Armán 2013 Casal de Armán
Casal de Paula DH 2012 Emilio Docampo Diéguez
Cuñas Davia Barrica 2012 Valdavia
El Paraguas Atlántico 2013 Herederos de Jesús Freijido
Farnadas Selección 2007 Pazo de Vieite
FincaTeira 2013 Manuel Formigo de la Fuente
Lagar do Meréns 2013 José Meréns Martínez
Lagar do Meréns Barrica 2010 José Meréns Martínez
Lagar do Meréns Barrica 2011 José Meréns Martínez
María Andrea 2013 Eduardo Rodríguez y Luz Cánovas
Pazo Lodeiro 2013 Julio Vázquez Quintela
Ramón do Casar 2013 Ramón do Casar
Viña Costeira 2013 Cooperativa Vitivinícola del Ribeiro
Viña do Avó 2013 Antonio Cajide Gulín
Viña Farnadas 2013 Pazo de Vieite
RIBEIRA SACRA: brancos
MARCA ADEGA
Abadía da Cova Albariño 2013 Moure
As Glorias 2013 Amedo
Vía Romana 2012 Vía Romana
Viña Vella 2013 Virxe dos Remedios
VALDEORRAS: brancos
MARCA ADEGA
A Coroa 2013 A Coroa
Alán de Val 2013 Alán
Aurensis 2012 Cooperativa Jesús Nazareno
D’Berna 2013 Guitian y Blanco
Godeval 2013 Godeval
José Aristegui 2012 Jose Luis Aristegui Anido
Quinta da Peza 2013 Quinta da Peza
Sampayolo Barrica 2012 Sampayolo
Viña de Fornos 2013 Germán Rodríguez Salgado
Viñaredo 2013 Santa Marta

Viños tintos distinguidos

MONTERREI: Tintos 
MARCA ADEGA
Crego e Monaguillo 2013 Crego e Monaguillo
Ladairo Barrica 2012 Ladairo
Terra do Gargalo Carballo 2010 Gargalo
Vía Arxéntea 2013 Via Arxéntea
RIBEIRO: Tintos
MARCA BODEGA
30 Copelos 2012 José Meréns Martínez
Abadía de Gomariz 2011 María Álvarez Serrano
RIBEIRA SACRA: Tintos
MARCA ADEGA
Abadía da Cova Barrica 2011 Moure
Abadía da Cova de Autor 2011 Moure
Algueira Brancellao 2012 Algueira
Algueira Carballo Gallego 2011 Algueira
Algueira Madialeva 2012 Algueira
Algueira Pizarra 2011 Algueira
Baluce Barrica 2012 Jorge Feijoo González
Cruceiro 2013 Ramón Marcos Fernández
Don Bernardino 2010 Don Bernardino
Don Bernardino 2011 Don Bernardino
Don Bernardino Barrica Selección Especial 2009 Don Bernardino
Linaxe de Lupián 2013 Rosa María Pumar Rodríguez
Moure Tradición 2012 Moure
Noite Pecha 2011 Cachín
Proencia Barrica 2009 Tomás Arias Fernández
Regina Expresión Barrica 2011 Regina Viarum
San Mamed 2013 Rosa María Pumar Rodríguez
VR Vía Romana Barrica 2011 Vía Romana
VALDEORRAS: Tintos
MARCA ADEGA
Alán de Val Escada 2012 Alán
Alán de Val Pedrazáis Barrica 2012 Alán
Garnacha Vella da Chaira do Ramiriño 2013 Sampayolo
Joaquin Rebolledo 2013 Joaquin Rebolledo
José Aristegui 2012 Jose Luis Aristegui Anido
Lagar do Cigur Barrica 2011 Melillas e Fillos
Memoria de Ventura Garnacha 2011 Pinguela
Traste 2012 Jose Luis Aristegui Anido
Viña de Fornos 2013 Germán Rodríguez Salgado
Viñaredo Barrica Selección Castes Nobres 2010 Santa Marta
Comparte...